Jeżeli pracujesz przy komputerze codziennie przez kilka godzin, pracodawca ma obowiązek dopłacić do twoich okularów. Warto z tego korzystać.
Dofinansowanie przysługuje zarówno wtedy, gdy jesteś pracownikiem małej firmy czy dużej korporacji. Nie ma również znaczenia, czy pracujesz na pół etatu czy też w pełnym wymiarze godzin.
Szansę na dopłatę mają nawet praktykanci i stażyści zatrudnieni na czas określony. Jednak wszystko zależy od tego, ile godzin dziennie spędzasz przy komputerze:
- co najmniej cztery godziny dziennie – otrzymasz dofinansowanie,
- krócej niż 4 godziny – okulary musisz kupić za własne pieniądze.
Jeżeli czujesz, że Twój wzrok się pogorszył, idź do specjalisty jak najszybciej. Dofinansowanie do okularów możesz otrzymać nawet wówczas, gdy nie masz wady wzroku ale odczuwasz problemy ze wzrokiem, podczas pracy przy komputerze. W takiej sytuacji okulista może wystawić receptę na tzw. „zerówki” z antyrefleksem.
Zanim ruszysz wybierać okulary, dowiedz się, na kogo powinna być wystawiona faktura: czy na Twoje imię i nazwisko czy na zakład pracy (pamiętaj o numerze NIP firmy).
Dowiedz się, ile pieniędzy zwróci Ci firma. Musisz liczyć się z tym, że nie otrzymasz zwrotu całej kwoty wydanej na okulary, gdyż prawo obliguje pracodawcę do uczestnictwa w koszcie a nie całkowitego jego pokrycia.
Najczęściej firmy zwracają od 100 do 400 zł. Jeśli jednak zdecydujesz się na okulary za 200 zł – możesz liczyć, że pracodawca zwróci ci dokładnie tyle, ile wydałeś u optyka.
Odbierając okulary, pamiętaj o fakturze, gdyż na jej podstawie otrzymasz zwrot pieniędzy od pracodawcy!
Opinia prawna na temat refundacji okularów przez pracodawcę.