Przesiewowe samodzielne badanie wzroku ONLINE

Oczy są najważniejszymi narządami zmysłów człowieka. To dlatego trzeba o nie dbać najbardziej na świecie. Powiedzenie „strzec czegoś, jak oka w głowie” potwierdza, że ludzie od dawna zdawali sobie sprawę z tego, jak cenny jest zmysł wzroku. Aby zapewnić zdrowie oczu lub odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne wady wzroku i móc je odpowiednio leczyć, trzeba regularnie badać wzrok.

Kiedy ostatnio byli Państwo u okulisty?

Właśnie… Ponieważ brak czasu często jest przeszkodą dla regularnych wizyt u okulisty, firma Carl Zeiss udostępniła proste przesiewowe badanie wzroku ONLINE na swojej stronie internetowej. Nie zastąpi ono prawdziwego badania przez lekarza okulistę, ale pomoże stwierdzić, czy z Państwa wzrokiem jest wszystko w porządku, czy też powinniście się przebadać.

Strona z testem dostępna jest niestety tylko po angielsku, ale opiszemy Państwu przebieg badania.

Badanie przeprowadza się przy użyciu ekranu komputerowego. Najpierw należy skalibrować wymiary obrazu przykładając kartę bankomatową lub linijkę i przy pomocy myszki ustawić wymiar obiektu na rysunku na 5,4 cm szerokości. Dla prawidłowego wyniku badania ważne jest także zachowanie odległości 70-100 cm od oczu do ekranu.

Później trzeba dobrać odcień środkowego kwadratu tak, aby odpowiadał jak najlepiej jasności zewnętrznego kwadratu z czarno-białych pasków.

Następnie można rozpocząć badanie – myszą lub klawiaturą należy wskazywać kierunek otwarcia liter E lub C. Najpierw badana jest ostrość widzenia, później kontrast widzenia i na końcu widzenie kolorów.

W razie trudności z przejściem testu – prosimy o niezwłoczne profilaktyczne zbadanie wzroku.

Link do badania wzroku ONLINE na stronie internetowej firmy Carl Zeiss:

http://vision.zeiss.com/better-vision/en_de/better-vision-with-zeiss/zeiss-online-vision-screening-check.html